"Kvalitně prezentovat a rozvíjet české lidové umění", to je základní myšlenka, ze které vycházejí cíle Plzeňského lidového souboru Mladina.
Chodové žili vlastním rázovitým životem. Po staletí hájili rodnou půdu, západní hranici Čech, bojovali o svá práva, svobodu, řeč. Hrdost a osobitost stejně jako nespoutanost a "živočišnost" Chodů je dodnes inspirující.
Jak známe Miloše Vršeckého, jeho láskou jsou rovněž jižní Čechy. Stejně tak je tomu i u Jarky Smolové. Tak vznikla hudební předloha nabitá něhou a láskou. A tento vztah je zřetelný z každičkého pohybu tanečníků.
Řekneme-li "plzeň", musíme říci také "sládek". Na toho se v Plzni vždy dbalo, neboť dobrý sládek to je požehnání. "Pivečko, věru nebeský je dar!", zpívá se ve Smetanově Prodané nevěstě a j to věru píseň pravdivá.
Obraz radosti, smutku i vzdoru lidu českého. Neklidný rok 1848 charakterizovala vlna rolnických revolt či rebelií, která proběhla na vícm roce byla konečně re než stovce panství v Čechách. Ještě v tom samé roce byla robota zrušena...