Repertoár a naše filosofie.

"Kvalitně prezentovat a rozvíjet české lidové umění", to je základní myšlenka, ze které vycházejí cíle Plzeňského lidového souboru Mladina.

Chodsko

Chodsko

Chodové žili vlastním rázovitým životem. Po staletí hájili rodnou půdu, západní hranici Čech, bojovali o svá práva, svobodu, řeč. Hrdost a osobitost stejně jako nespoutanost a "živočišnost" Chodů je dodnes inspirující.

« Zobrazit více »

Jižní Čechy

Jižní Čechy

Jak známe Miloše Vršeckého, jeho láskou jsou rovněž jižní Čechy. Stejně tak je tomu i u Jarky Smolové. Tak vznikla hudební předloha nabitá něhou a láskou. A tento vztah je zřetelný z každičkého pohybu tanečníků.

« Zobrazit více »

Obecně české

Obecně české

O tom, jak se na tancovačku připravují chlapi a jejich dívky… Doudlebsko, Chodsko a České Horácko – tři výrazné oblasti Čech. Jejich rozdílnost doslova provokuje k přímému srovnání, jak hudby, tak tance.

« Zobrazit více »

Plzeňsko

Plzeňsko

Řekneme-li "plzeň", musíme říci také "sládek". Na toho se v Plzni vždy dbalo, neboť dobrý sládek to je požehnání. "Pivečko, věru nebeský je dar!", zpívá se ve Smetanově Prodané nevěstě a j to věru píseň pravdivá.

« Zobrazit více »

Scénické

Scénické

Obraz radosti, smutku i vzdoru lidu českého. Neklidný rok 1848 charakterizovala vlna rolnických revolt či rebelií, která proběhla na vícm roce byla konečně re než stovce panství v Čechách. Ještě v tom samé roce byla robota zrušena...

« Zobrazit více »

Východní Čechy

Východní Čechy

Rekonstrukce lidové svatby a svatebních zvyků na Horácku. Zweitritt, Šoupaná, Ungarisch, Páv, Bažant, Bavorák a Břitva – 7 tanců z východních Čech, které vyhledal a hudebně upravil Josef Krček.

« Zobrazit více »